Prometno preventivna radionica "VIDI I KLIKNI"

Od 04.-06. lipnja prvašići Osnovnih škola Stjepana Radića“ (Bibinje), „Stanovi“ (Zadar) te „Valentin Klarin“ (Preko) imati će priliku vidjeti i interaktivno sudjelovati u prometno preventivnoj radionici „Vidi i klikni“ koju već tradicionalno organizira Autoklub Zadar u suradnji sa Hrvatskim autoklubom.

Koncept programa „Vidi i klikni“ je usvajanje praktičnih informacija, spoznaja i znanja o:
· sigurnom načinu ponašanja u prometu (u svojstvu pješaka ili suputnika u automobilu),
· prepoznavanju karakterističnih opasnosti kojima su djeca izložena u prometu,
· korištenju nogostupa,
· sigurnom prelasku ceste (propisnom i pravilnom prelaženju korištenjem pješačkih prijelaza, rizicima prelaska ceste između parkiranih automobila…),
· prolasku raskrižjem,
· prepoznavanju znakova koje u prometu daju vozači automobila (pokazivači smjera),
· uspostavi vizualnog kontakta / komunikacije pješak – vozač,
· propisnom, pravilnom i sigurnom ulasku u vozilo te sjedenju i korištenju sigurnosnih pojaseva u automobili
· rizicima zbog nepropisnog i nepravilnog sjedenja i nekorištenja sigurnosnih pojaseva

Problem malih pješaka - djece u prometu, najčešće je vezan za rizike njihova sudjelovanja u prometu u funkciji pješaka, kao i za siguran smještaj i sjedenje u automobilu - u svojstvu putnika.

Učestalo upozoravanje i senzibilizacija vozača, roditelja, javnosti uopće može i mora dovesti do cjelokupne promjene stavova i ponašanja sudionika prometa.

Na kraju radionice svako dijete dobije prigodan poklon.